asanmotor
27 اسفند 1401 - 10:11

طنین‌انداز شدن نوای نوروزخوانان در دیار سبز

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه نوروزخوانان پیام نوروز را می‌دهند، گفت: نوروزخوانی در سطح روستاها و شهرهای استان شروع شده، به‌ویژه در حوزه روستایی خودش را نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، یکی از مراسم مردم استان در آستانه عید نوروز، نوروزخوانی است که از چند روز مانده به عید آغاز می‌شود.

 نوروزخوانان از ۱۵ روز قبل از فرا رسیدن عید نوروز به داخل منازل مردم می‌روند و با خواندن اشعار در مدح امامان و ترانه‌های محلی، طلیعه سال نو را به آنان مژده می‌دهند.

این روزها نوای "باد بهارون بیمو، نوروز سلطون بیمو، مژده دهید به دوستا،گل به گلستون بیمو" از همیشه رساتر به گوش مازندرانی‌ها رسیده و در سراسر مازندران طنین‌انداز شده است.

مهران حسنی معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در این‌باره اظهار کرد: امسال از ۱۶ اسفند ماه نوروزخوانی در شهرهای مختلف استان شروع شد.

وی با بیان اینکه نوروزخوانان پیام نوروز را می‌دهند، افزود: نوروزخوانی در سطح روستاها و شهرهای استان شروع شده، به‌ویژه در حوزه روستایی خودش را نشان داده است.

 معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اعلام اینکه در فضای کنونی نیاز به نشاط داریم، تصریح کرد: موضوع مهم اینکه این حرکت‌ها به‌صورت خودجوش و کاملا مردمی دارد صورت می‌گیرد.

حسنی ادامه داد: مردم تمام اهتمام خودشان را بکار گرفتند و خودشان آمدند و آنچه به‌عنوان میراث معنوی و آیین پیشینیان است دارند حفظ می‌کنند.

وی بیان کرد: رسم زیبا این است از قدیم مردم هدایایی به نوروزخوانان می‌دادند که این رسم بسیار ارزنده است که مردم به آیین و آداب و رسومی که داشتند احترام می‌گذارند و رسوم خودشان را حفظ می‌کنند.

 معاون گردشگری مازندران گفت: امسال در سطح شهرها و روستاها تعداد نوروزخوانانی که به‌صورت خودجوش و مردمی ورود پیدا کردند، بیشتر بوده است.

پایان پیام/۸۶۰۳۴/غ

منبع: فارس
شناسه خبر: 1098613